Homer, Marge, Bart, Lisa, Meggie. Rodinka žlutých postaviček, která dala jméno celému fenomenálnímu americkému seriálu. Na televizních obrazovkách se poprvé kreslená rodinka objevila už v dubnu 1987. Nějakou dobu však nešlo o typický seriálový díl, jak to zná většina z nás, ale o pár minut trvající skeč v Tracey Ullman´s Show. Tam Simpsonovi vydrželi následující 3 roky avšak za celkového počtu necelých třiceti skečů (dílů).
V roce 1989 se Simpsonovi osamostatnili. Vzniká první klasický díl s názvem „Simpsons roasting on an open fire“ (v ČR jako „Vánoce u Simpsonových“). Původně měl vyjít jako první díl „Hezkej večer“, který kvůli technickým problémům byl přesunut na pozdější termín. Vzniká tak první série nejdéle vysílaného seriálu v USA.
Už v první sérii, která čítá pouze 13 dílů, se seznamujeme postupně s malým americkým městečkem Springfield a jeho obyvateli. Středem pozornosti samozřejmě zůstává hlavní rodinka, ale protože by 5 postav bylo poměrně málo, do děje zasahují zaměstnanci jaderné elektrárny, štamgasti hospody U Vočka a další springfieldské rodiny (Vanhoutenovi, Wiggumovi, Flandersovi,…). Několik postav prošlo od první série svým vývojem a kosmetickými úpravami. Pár příkladů za všechny: Barney Gumble byl už v prvním dílu blonďák, Vočko naopak černovlasý a Smithers černoch.
Od druhé série je seriál The Simpsons sezónní záležitostí a tak každá série má přes 20 dílů. Do současnosti (srpen 2007) vzniklo 19 sérií. K naší smůle se na obrazovky České televize dostávají poněkud se zpožděním (momentálně o 3 sérií).
Otcem celého seriálu je Matt Groening. Svět žlutých postaviček jej napadl během čtvrt hodiny při čekání na přijetí producentem Jamesem L. Brooksem. Ten po něm žádal návrh na kreslený seriál. Původně mělo jít o úplně jinačí projekt, ale změnou se Groening trefil do černého.
Matt Groening nechodil pro inspiraci příliš daleko. Sám rodák z městečka Springfield, pojmenoval rodinku Simpsonových podle svých příbuzných. Dlužno vysvětlit, že Springfield v USA figuruje snad častěji než v ČR název Lhota. Přes veškeré dohady, seriálový Springfield je smyšlený a i když je otázkou, jestli se Matt Groening neinspiroval u některých míst ve svém rodném městě, na mapě byste Evergreen Terrace hledali těžko.
Seriál The Simpsons za svou dlouholetou historii dokázal posbírat poměrně dost ocenění a prvenství. Např. již jmenovaný Nejdéle vysílaný seriál v USA nebo dokonce vlastní hvězda na hollywoodském chodníku. Americký časopis Time zařadil Barta Simpsona mezi padesátku nejvlivnějších osobností zábavního průmyslu. Za zmínku stojí také zvolení Homera Simpsona jako Největšího Američana v sekci fiktivních postav (pozn.: u nás zvolen Jára Cimrman).
Dnes už dokonce celebrity považují za čest stát se součástí některého z dílů o Simpsonových. V seriálu se zatím v kreslené podobě objevili Elton John, N´Sync, U2, Red Hot Chily Peppers, John Travolta, ale třeba také producent The Simpsons James L. Brooks a řada dalších.
Letos (2007) se Simpsonovi dočkali vlastního celovečerního filmu. Ten splnil očekávání věrných fanoušků a hlavní Groeningovu myšlenku – vytvořit díl o délce celovečerního filmu. Konec fenoménu The Simpsons se čekal už několikrát, ale žlutá rodinka je stále tady a tvůrcům humor nedochází. V jednom z dílů se dokonce na závěr autoři upsali songem, že Simpsonovi tu budou navždy.